- Shore Conference Wrestling
-
TEAMS
- Asbury Park
- Barnegat
- Brick Memorial
- Brick Twp
- CBA
- Central
- Colts Neck
- Donovan Catholic
- Freehold Boro
- Freehold Twp
- Holmdel
- Howell
- Jackson Liberty
- Jackson Memorial
- Keansburg
- Keyport
- Lacey
- Lakewood
- Long Branch
- Manalapan
- Manasquan
- Manchester
- Marlboro
- Matawan
- Middletown North
- Middletown South
- Monmouth Regional
- Neptune
- Ocean Township
- Pinelands
- Point Beach
- Point Boro
- Raritan
- Red Bank Catholic
- Red Bank Regional
- Rumson
- St John Vianney
- St Rose
- Shore Regional
- Southern
- Toms River East
- Toms River North
- Toms River South
- Wall
- SC HISTORY
- NJ HISTORY
- 2024
- LINKS
Overall Record: 17-4 / Shore Conference: 12-4 / B-North: 7-0
2024 Record: 17-4
CJG4 State Sectional Finalists
District 24 Champions
B-North Champions
12th Place Shore Conference Tournament
3rd Place Holmdel Holiday Tournament
3rd TCNJ Pride Tournament
17 Wins = Most Since 2017
ShoreConferenceWrestling.com Wrestler of the Year
(So) Ethan Michaels - 106
Record: 31-4
Region 6 Champion / District 24 Champion
2nd Place Shore Conference Tournament
Holmdel Holiday Tournament Champion / TCNJ Pride Champion
1st Underclassmen Region Champion in Program History
2024 Season
NJSIAA STATE TOURNAMENT
WB2: Tyler Russ (150)
WB1: Ethan Michaels (106) / Amir Shakhnavazov (215)
Season ends for Colts Neck at State Tournament
REGION 6 TOURNAMENT
Colts Neck (1 Champ / 3 Medal Winners)
1st: Ethan Michaels (106)
3rd: Tyler Russ (150) / Amir Shakhnavazov (215)
5th: Nicholas Fischer (157)
WB1: Mykhailo Shvets (144) / Dean Natale (175)
PQ: Matthew Anderson (138) / Brody Kaplan (165)
Sophomore Ethan Michaels won the 8th Region Title in program history, and also became the first underclassman from Colts Neck to win a championship at Regions.
This is the 7th time in 8 seasons that Colts Neck will be represented at the State Tournament.
DISTRICT 24 TOURNAMENT
Colts Neck (1st Place / 3 Champs / 8 Medal Winners)
1st: Ethan Michaels (106) / Tyler Russ (150) / Amir Shakhnavazov (215)
2nd: Matt Anderson (138) / Mykhailo Shvets (144) / Brody Kaplan (165)
3rd: Nicholas Fischer (157) / Dean Natale (175)
A trio of 1st-time champions in Ethan Michaels, Tyler Russ, and Amir Shakhnavazov, and eight medal winners, making it nine seasons in a row for the Cougars with multiple District medalists, help led Colts Neck to their 2nd District Team Title.
CENTRAL JERSEY GROUP 4 SECTIONALS
QF: Colts Neck 55 - Bordentown 18 (BOX SCORE)
SF: Colts Neck 53 - Hightstown 11 (BOX SCORE)
F: Brick Memorial 51 - Colts Neck 15 (BOX SCORE)
1/31: B-NORTH
Colts Neck 71 - Neptune 3 (BOX SCORE)
Colts Neck: B-North Champions; 3rd Division Championship
Neptune: Drea (14-5)
1/26: NON-CONFERENCE
Colts Neck 51 - Allentown 11 (BOX SCORE)
Colts Neck: Michaels (23-2); Russ (24-2); Kaplan (18-5); Borao (17-8); Fischer (18-8)
1/24: B-NORTH
Colts Neck 63 - Matawan 15 (BOX SCORE)
Colts Neck: Clinches B-North; Shvets, Russ, Shakhnavazov, Liggio, Michaels, Zecchino, Stapleton, & Cleary all pin for Cougars
Matawan: Palumbo (17-5); A Liss (13-5); Metioglu pins
1/20: BRICK TWP QUAD
Colts Neck 49 - Brick Twp 18 (BOX SCORE)
Colts Neck 47 - Red Bank 22 (BOX SCORE)
Colts Neck 57 - Marlboro 12 (BOX SCORE)
1/17: NON-DIVISION
Raritan 37 - Colts Neck 33 (BOX SCORE)
Raritan: Acevedo with the walk-off pin; Reilley (18-2): Sheldrick (12-6); Davis (13-6); Gazerwitz (13-4)
Colts Neck: (150) #4 Russ d. #5 Delaurier, 4-3; Shakhnavazov (19-4); Borao (14-7); Kaplan (13-5)
1/13: COLTS NECK QUAD
Colts Neck 42 - TR East 31 (BOX SCORE)
Colts Neck 47 - Manalapan 23 (BOX SCORE)
Lacey 37 - Colts Neck 36 (BOX SCORE)
1/12: NON-DIVISION
Colts Neck 54 - Freehold Boro 10 (BOX SCORE)
Colts Neck: (215) - #5 Shakhnavazov d. #6 Stokes, 2-1; Michaels (16-1); Russ (17-2); Borao (11-6); Kaplan (10-4)
Freehold: Nieto pins; Sheridan majors
1/10: NON-DIVISION
Colts Neck 48 - Jackson Liberty 25 (BOX SCORE)
Colts Neck: Michaels (15-1); Russ (16-2); Shakhnavazov (14-4); Borao (10-6)
Liberty: MNiewiadomy (14-4); Urso (13-4); Pazinko (12-5)
1/6: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
Colts Neck - 12th Place
Medal Winners
2nd: Ethan Michaels (106)
4th: Tyler Russ (150) / Amir Shakhnavazov (215)
The Cougars matched their program-high with 3 medal winners, led by sophomore Ethan Michaels, who is the 6th Cougar to make it to the SCT Finals. The 12th place finish as a team matches their 2nd highest finish at the SCT.
1/3: B-NORTH
Colts Neck 42 - Long Branch 24 (BOX SCORE)
Colts Neck: Russ (12-0); Michaels (11-0): Shakhnavazov (10-2); Kaplan (9-2); Barone (8-2)
Long Branch: Kajaia, Munson, & Cunalata win by pin
12/28: HOLMDEL HOLIDAY TOURNAMENT at Holmdel
Colts Neck - 3rd Place
1st: Ethan Michaels (106) / Tyler Russ (150) / Brody Kaplan (165)
2nd: Colin Barone (120) / Amir Shakhnavazov (215)
3rd: Matt Anderson (138) / Nicholas Fischer (157)
12/23: TCNJ PRIDE TOURNAMENT at Robbinsville
Colts Neck - 3rd Place
1st: Michaels (106) / Russ (150)
2nd: Davila (144) / Kaplan (165) / Shakhnavazov (215)
12/20: B-NORTH
Colts Neck 39 - Ocean Twp 34 (BOX SCORE)
Colts Neck: Michaels pin at 106 clinches with 1 bout left; Barone, Borao, Russ, Natale, Shakhnavazov also pin
Ocean Twp: D Volek, B Volek, James Farina, & D Farina win by pin
12/16: COLTS NECK QUAD
Holmdel 37 - Colts Neck 25 (BOX SCORE)
Colts Neck 73 - Newark Academy 6 (BOX SCORE)
Colts Neck 73 - Franklin 6 (BOX SCORE)
12/15: B-NORTH
Colts Neck 52 - Manasquan 16 (BOX SCORE)
Colts Neck: Shakhnavazov, Liggio, Stapleton, Fischer, & Russ win by fall
Manasquan: Mammari pins; O'Connor majors
2024 Colts Neck Wrestling
Head Coach: Brett Jankos (12th Season / Career: 165-90)
B-North / CJG4 / District 24 / Region 6
Where They Open: 12/15 at Manasquan
Just about everyone from last year's 15-win team returns, and things look in line for a potentially big season for Colts Neck.
The upper half of this year's lineup should be a big strength for the Cougars, with seven returning starters filling out the lineup from 150-Hwt. Leading the charge is senior Tyler Russ. Russ, the team leader in wins last season, is a 2-time District medal winner, and was a State qualifier in 2022. He was a win away from a return trip to Atlantic City last year, finishing 5th at Regions.
Russ is joined by four other returning senior starters in 2-time District medal winner Amir Shakhnavazov, 17-bout winner Joaquin Andujar, 16-bout winner Nick Fischer, and heavyweight Davit Tsarukyan.
There's some talented youth in this group, as well, in sophomores Dean Natale and Brody Kaplan. Natale qualified for the Regions last year after placing 3rd at 175 in D22, while Kaplan won 17 matches and took 4th at Districts.
106-pounder Ethan Michaels' 26 wins were the most for a Colts Neck freshman since Joey King's 36-win rookie campaign in 2015. He went on to place 2nd at Districts, and finished 6th in the Region. He's part of a young group in the lower half of the lineup that also features double-digit winners junior Christian Cleary and sophomore Blake Robinovitz, and fellow returning starters, Alex Yale and Michael Borao, who are both returning starters. There will be several freshmen coming off nice performances in the feeder system looking to break into the lineup, including Intermediate State qualifiers Colin Barone and Nico Zecchino.
With the talent and experience the Cougars have back this year, expect them to contend for the B-North title. They open the season going right into that division slate, as they visit Manasquan on December 15th, and then have a key dual on the 20th as they visit Ocean Township.
Possible Lineup
Wgt | Wrestler | 2023 | Notes |
106 | (So) Ethan Michaels | 26-11 (D-2nd / R-6th) | 2nd Place John Goles Tournament |
106 | (Fr) Griffin Walsh | ||
106 | (So) Chris Fischer | 1-0 | |
113 | (Jr) Alex Yale | 8-13 | |
113 | (So) Will Stapleton | 4-4 | |
113 | (Fr) Nico Zecchino | ||
113 | (Fr) Michael Spirito | ||
120 | (So) Blake Robinovitz | 10-11 | |
120 | (Fr) Colin Barone | ||
126 | (Jr) Michael Borao | 8-14 | |
126 | (So) Carmine Paolucci | 0-3 | |
132 | (Jr) Christian Cleary | 10-17 | |
138 | (So) Matt Anderson | 2-8 | |
144 | (Sr) Mykhailo Shvets | 5-3 | |
150 | (Sr) Tyler Russ | 27-7 (D-2nd / R-5th) | 2x-District Medalist / State Qualifier in 2022 |
150 | (So) Enrico Davila | 2-5 | |
157 | (Sr) Nick Fischer | 16-11 | |
157 | (Fr) James Barsky | ||
165 | (So) Brody Kaplan | 17-15 (D-4th) | |
175 | (So) Dean Natale | 13-15 (D-3rd / R-PQ) | |
190 | (Sr) Joaquin Aguilar | 17-7 | |
215 | (Sr) Amir Shakhnavazov | 26-10 (D-2nd / R-5th) | 2x-District Medalist |
Hwt | (Sr) Matt Liggio | ||
Hwt | (Sr) Davit Tsarukyan | 2-14 | |
Hwt | (Fr) Logan Bavaro |
Colts Neck High School
59 Five Points Rd.
Colts Neck, NJ 07722
(732) 761-0190
(Monmouth County)
~ SCHOOL WEBSITE ~
Program Established
1998
Mascot
Cougars
Colors
Green, Navy, & Silver
Head Coach
Brett Jankos
(12th Season in 2024)
Assistants
Andrew Cruz
Mike Mason
Volunteer
Chris Richardson
Section
CJ Group 4
Division
B-North
District
24
Region
6
2 - District Team Titles
D24 in 2024
3 - Division Titles
Last: B-North in 2024
6 - State Medalists
Last: Luke Rada in 2020
8 - Region Champs
Last: Ethan Michaels - 2024
32 - District Champs
Last: 3 in 2024
1 - SCT Champion
Last: Logan Waller in 2020
11 - SCT Medalists
Last: 3 in 2024
Career Wins Record - 143
Joseph King
(2015-2018)
Season Wins Record - 43
Tyler Fraley
(2009)
100 Career Wins
Joseph King - 143
Luke Rada - 134*
Nick Ottaviano - 120
Pete Ottaviano - 110
Tyler Fraley - 108
Dyon Womack - 105
Logan Waller - 104
Jimmy Somma - 101
* Includes wins at Howell