- Shore Conference Wrestling
-
TEAMS
- Asbury Park
- Barnegat
- Brick Memorial
- Brick Twp
- CBA
- Central
- Colts Neck
- Donovan Catholic
- Freehold Boro
- Freehold Twp
- Holmdel
- Howell
- Jackson Liberty
- Jackson Memorial
- Keansburg
- Keyport
- Lacey
- Lakewood
- Long Branch
- Manalapan
- Manasquan
- Manchester
- Marlboro
- Matawan
- Middletown North
- Middletown South
- Monmouth Regional
- Neptune
- Ocean Township
- Pinelands
- Point Beach
- Point Boro
- Raritan
- Red Bank Catholic
- Red Bank Regional
- Rumson
- St John Vianney
- St Rose
- Shore Regional
- Southern
- Toms River East
- Toms River North
- Toms River South
- Wall
- SC HISTORY
- NJ HISTORY
- 2024
- LINKS
Overall Record: 21-3 / Shore Conference: 10-1 / A-North: 6-1
2024 Record: 21-3
#5 in Shore Conference
CJG5 Sectional Semifinalists
District 18 Champions
4th Place Shore Conference Tournament
2nd Place A-North
18th Consecutive Season with 20+ Wins (Not including Covid-Season)
ShoreConferenceWrestling.com Wrestler of the Year
(Fr) Tanner Hodgins - 165
Record: 35-6
6th Place State Tournament / 3rd Place Region 5 / District 18 Champion
Shore Conference Tournament Champion
Tied Program Record For Most Wins By A Freshman
2024 Season
NJSIAA STATE TOURNAMENT
(1 Medal Winner)
6th: Tanner Hodgins (165)
WB4: Giovanni Scafidi (138)
WB3: Luke Johnston (106)
WB2: Xavier Ortega (132) / Dane Colfer (215)
Tanner Hodgins made it nine years in a row for the Rebels having at least one State Medalist by placing 6th at 165-pounds at this year's State Tournament.
Hodgins is the Rebels' second freshman to win a medal at States since 2021, and is the heaviest Rebel freshman to ever place at States.
REGION 5 TOURNAMENT
Howell (5 Medal Winners)
2nd: Luke Johnston (106) / Xavier Ortega (132) / Giovanni Scafidi (138)
3rd: Tanner Hodgins (Howell)
4th: Dane Colfer (215)
6th: JJ Machnik (150)
PQ: Shane Maghan (113) / Aidan Grant (144) / Ray Purrelli (175) / Stephen McGuire (190)
Howell had a string of eight straight seasons with a Region Champion snapped at this year's tournament, settling instead for five medal winners to make it nine consecutive seasons with at least five medalists.
The Rebels had a trio of finalists in senior Giovanni Scafidi, junior Xavier Ortega, and freshman Luke Johnston. Scafidi earned his fourth 2nd-place medal, while Ortega picked up a 2nd after finishing 1st the previous two seasons.
That trio will be joined in Atlantic City by freshman Tanner Hodgins, who took 3rd at 165, and senior Dane Colfer, who finished 4th at 215.
DISTRICT 18 TOURNAMENT
Howell (1st Place / 5 Champs / 10 Medal Winners)
1st: Luke Johnston (106) / Xavier Ortega (132) / Giovanni Scafidi (138) / Tanner Hodgins (165) / Dane Colfer (215)
2nd: JJ Machnik (150)
3rd: Shane Maghan (113) / Aidan Grant (144) / Ray Purrelli (175) / Stephen McGuire (190)
The Rebels out-pointed Middletown North by 2.5 points to won their 3rd consecutive, and 16th overall District Team Title. The 5th most in Shore Conference history.
Junior Xavier Ortega and senior Giovanni Scafidi became the 9th wrestlers in program history to win at least 3 District Championships.
The Rebels had 5 champions in total for the 2nd consecutive season, bringing their all-time total to 162, 3rd best in Shore Conference history.
CENTRAL JERSEY GROUP 5 SECTIONALS
QF: Howell 44 - Old Bridge 30 (BOX SCORE)
SF: Hunterdon Central 45 - Howell 27 (BOX SCORE)
2/3: HOWELL QUAD
#5 Howell 62 - Egg Harbor Twp 15 (BOX SCORE)
#5 Howell 54 - Williamstown 12 (BOX SCORE)
#5 Howell 78 - West Morris (Mendham) 3 (BOX SCORE)
2/2: NON-CONFERENCE
#5 Howell 58 - Westfield 15 (BOX SCORE)
Howell: Going, Machnik, & Casella win by fall; Johnston X Ortega tech
1/30: NON-CONFERENCE
405 Squankum-
Yellowbrook Rd.
Farmingdale, NJ 07727
(732) 919-2131
(Monmouth County)
~ OFFICIAL WEBSITE ~
Program Est.
1965
Mascot
Rebels
Colors
Navy & Gray
Head Coach
John Gagliano
(27th Season in 2024)
Assistants
Pat Trabucco
Nick Farrar
Walter Bayne
Volunteers
Kyle Slendorn
Willie Scott
Petey Reilly
Kyle Cocozza
Anthony Gagliano
Sean Silverstein
Joe Falco
Cole Cameron
Todd Going
Rich Famularo
Mike Verrochi
Section
CJ Group 5
Division
A-North
District
18
Region
5
2 - Group Titles
Last: Group 5 - 2018
6 - Sectional Titles
Last: CJG5 - 2023
16 - District Team Titles
Last: D18 - 2024
4 - SCT Titles
Last: 2020
25 - Division Titles
Last: A-North in 2022 (tri)
5 - State Champions
Last: Hunter Mays - 2022
37 - State Medalists
Last: Tanner Hodgins - 2024
43 - Region Champions
Last: Xavier Ortega & DJ Henry - 2023
162 - District Champions
Last: 5 in 2024
10 - SCT Champions
Last: Tanner Hodgins - 2024
29 - SCT Medalists
Last: 6 in 2024
Career Wins Record - 165
Shane Reitsma
(2017-2020)
Season Wins Record - 42
Joey Langel
Harry Turner
(2008)
Kyle Slendorn
Eric Keosseian
(2017)
Kyle Slendorn
(2018)
Shane Reitsma
(2019)
Shane Reitsma
(2020)
100 Career Wins Club
Shane Reitsma - 165
Kyle Slendorn - 158
Darby Diedrich - 156
Zac Cunliffe - 138
Eric Keosseian - 133*
Joey Langel - 128
Christian Murphy - 128
Anthony Gagliano - 121
Cody Fobes - 119
Joey Schultz - 117
Mike Shaughnessy - 115
Kris Lindemann - 113
Jimmy Slendorn - 112
Ben Esposito - 111
Daniel Esposito - 110
Neiko Malone - 108**
Paul Jakub - 107
Billy Woodward - 101
Jason Ecklof - 101
Tom Tuminelli - 100
* - includes wins at Manasquan
** - includes wins at Rancocas Valley