- Shore Conference Wrestling
-
TEAMS
- Asbury Park
- Barnegat
- Brick Memorial
- Brick Twp
- CBA
- Central
- Colts Neck
- Donovan Catholic
- Freehold Boro
- Freehold Twp
- Holmdel
- Howell
- Jackson Liberty
- Jackson Memorial
- Keansburg
- Keyport
- Lacey
- Lakewood
- Long Branch
- Manalapan
- Manasquan
- Manchester
- Marlboro
- Matawan
- Middletown North
- Middletown South
- Monmouth Regional
- Neptune
- Ocean Township
- Pinelands
- Point Beach
- Point Boro
- Raritan
- Red Bank Catholic
- Red Bank Regional
- Rumson
- St John Vianney
- St Rose
- Shore Regional
- Southern
- Toms River East
- Toms River North
- Toms River South
- Wall
- SC HISTORY
- NJ HISTORY
- 2024
- LINKS
Overall: 15-8 / Shore Conference: 10-8 / B-North: 5-2
2024 Record: 15-8
2nd Place District 21
3rd Place B-North
10th Place Shore Conference Tournament
5th Place Hunterdon Central Tournament
ShoreConferenceWrestling.com Wrestler of the Year
(So) Tornick Kajaia - 175
Record: 30-8
2nd Place Region 6 / 3rd Place District 21
4th Place Shore Conference Tournament
Hunterdon Central Tournament Champion
2nd on Team with 30 wins
2024 Season
NJSIAA STATE TOURNAMENT
WB2: Tornick Kajaia (175)
WB1: Daniel Ramirez (144)
The season ended for the Green Wave at this year's State Tournament.
REGION 6 TOURNAMENT
Long Branch (2 Medal Winners)
2nd: Tornick Kajaia (175)
3rd: Daniel Ramirez (144)
5th: Cristian Cunalata (165)
WB1: Javier Guzman (138) / Nick Miller (150)
PQ: Matt Munson (132) / Devon Smith (157)
After a two year drought with no Region medalists, Long Branch made it back-to-back seasons with a pair of medal winners as sophomore Tornick Kajaia earned his 2nd medal by finishing as the runner-up at 175, and senior Daniel Ramirez placing 3rd at 165.
DISTRICT 21 TOURNAMENT
Long Branch (2nd Place / 7 Medal Winners)
2nd: Javier Guzman (138) / Daniel Ramirez (144) / Nick Miller (150) / Cristian Cunalata (165)
3rd: Matt Munson (132) / Devon Smith (157) / Tornick Kajaia (175)
The Green Wave were held without a District Champion for the first time since 2012, but will be sending at least of their lineup the Regions for the 11th consecutive season with four 2nd-place finishers and three 3rd-place finishers. Among their 3rd-place finishers was sophomore Tornick Kajaia, who defeated Robbinsville's Richard Esterly, in what was likely the weekend's only 3rd-place match between returning State Qualifiers.
2/10: MANALAPAN QUAD
Holmdel 37 - Long Branch 34 (BOX SCORE)
Long Branch 39 - Princeton 30 (BOX SCORE)
Long Branch 54 - Manalapan 25 (BOX SCORE)
2/3: OAKCREST QUAD
Long Branch 80 - Oakcrest 0 (BOX SCORE)
Long Branch 55 - TR North 13 (BOX SCORE)
Long Branch 72 - Holy Spirit 6 (BOX SCORE)
1/31: NON-DIVISION
#4 Rumson 48 - Long Branch 20 (BOX SCORE)
Rumson: H Skove (25-0); Delaney (23-4); Smith (24-3); Fry (21-6); Bayne (15-6)
Long Branch: 175 - #5 Kajaia md. #9 Dougherty; Miller majors
1/30: B-NORTH
Long Branch 41 - Manasquan 22 (BOX SCORE)
Long Branch: Rodriguez, Miller, Smith, & Cunalata win by pin; DeSouza & Kajaia major
Manasquan: Princiotta & Havard pin; O'Connor majors
1/27: TR EAST DUALS
#1 CBA 48 - Long Branch 15 (BOX SCORE)
#6 Howell 54 - Long Branch 18 (BOX SCORE)
Long Branch 54 - Freehold Twp 18 (BOX SCORE)
Long Branch 47 - TR East 24 (BOX SCORE)
1/25: NON-DIVISION
Long Branch 36 - Lacey 35 (BOX SCORE)
Long Branch: 175 - #4 Kajaia d. #9 Davis; Vieria, Munson, Ramirez, Smith, & Cunalata win by fall
Lacey: Koehler, Flynn, & Gauthier pin; Schuler techs
1/24: B-NORTH
Long Branch 57 - Neptune 18 (BOX SCORE)
Last Season: Long Branch won (57-6)
1/17: B-NORTH
#10 Ocean Township 45 - Long Branch 24 (BOX SCORE)
Ocean Twp: James Farina (20-1); B Volek (18-4); D Volek (16-7); D Farina (14-5); Penta (13-2)
Long Branch: (175) #4 Kajaia d. #6 Poniros, 7-4; Cunalata (14-4); Ramirez (13-5); Taylor (11-6)
1/13: JACKSON LIBERTY QUAD
Jackson Liberty 51 - Long Branch 23 (BOX SCORE)
Long Branch 56 - Westfield 18 (BOX SCORE)
1/10: B-NORTH
Long Branch 60 - Matawan 21 (BOX SCORE)
1/6: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
Long Branch - 10th Place
4 Medal Winners
3rd: Cristian Cunalata (165)
4th: Dan Ramirez (144) / Tornick Kajaia (175) / Tyler Taylor (190)
The Green Wave matched their highest medal winner total with four, led by 3rd-place finisher Cristian Cunalata at 165 and a trio of 4th-place finishers. Their 10th-place finish as a team is their 2nd Top 10 finish at the SCT, and first since 2018.
1/3: B-NORTH
Colts Neck 42 - Long Branch 24 (BOX SCORE)
Colts Neck: Russ (12-0); Michaels (11-0): Shakhnavazov (10-2); Kaplan (9-2); Barone (8-2)
Long Branch: Kajaia, Munson, & Cunalata win by pin
12/30: HUNTERDON CENTRAL INVITATIONAL
Long Branch - 5th Place
1st: Tornick Kajaia (175)
2nd: Tyler Taylor (190)
3rd: Daniel Ramirez (144)
4th: Jordan Viera (106) / Javier Guzman (138) / Cristian Cunalata (165)
5th: Aiden McVey (120)
12/23: MIDDLETOWN SOUTH TRI
Long Branch 38 - Middletown South 31 (BOX SCORE)
RBC 50 - Long Branch 15 (BOX SCORE)
12/20: B-NORTH
Long Branch 43 - Red Bank 23 (BOX SCORE)
Long Branch: Kajaia d. Palumbo; Vieria, Miller, Smith, Cunalata, & Sunnerville win by pin; Ramirez techs
Red Bank: Sessa & Ruland win by fall; Lopez-Castro majors
12/14: NON-CONFERENCE
Long Branch 49 - Monsignor Farrell (NY) 24 (BOX SCORE)
Long Branch: Rodriguez, Ramirez, Miller, Smoth, & Cunalata (pin); Kajaia (major)
2024 Long Branch Wrestling
Head Coach: Billy George (3rd Season / Career: 25-16)
B-North / CJG4 / District 21 / Region 6
Where They Open: 12/14: vs Monsignor Farrell (NY)
Opening Tournament: 12/16: Robin Leff Tournament
Five District medal winners, including State qualifier Tornick Kajaia, return for the 2023 B-North Champion Green Wave.
Kajaia's 27 wins were the most for an LB freshman since Ryan Zimmerman's 33 wins in 2017. Zimmerman was also the Green Wave's last freshman to advance to AC that season, until Kajaia matched that feat in 2023. Kajaia headlines what looks to be a very solid group of upperweights for the Green Wave, as he's joined by a pair of returning District placers in senior Christian Cunalata and junior Tyler Taylor. Taylor showed a huge jump from his freshman to sophomore seasons, going from 5-10 his first season, to 25-11 in year two.
Four starters return in the middle stretch from 138-157. Like Taylor, senior Daniel Ramirez is another who had a big turnaround season, going from a 2-11 record in 2022, to winning 22 matches in 2023, and placing 2nd at Districts. Fellow senior Nick Miller was a District medalist in 2022, while junior Devon Smith won 12 bouts in his first season in the lineup. Also returning for the Green Wave is Javier Guzman, who finished 3rd at the Districts as a freshman last season.There's depth to this group as well, with seniors Kenny Oliva and Kanyah Williams, and juniors Zayire Mason and Pedro DeSouza all having varsity experience under their belts.
Down low is where the Green Wave took their biggest hit to graduation with Ryan Beharry, and James & Josh Renna, their starters at 106-120 having departed. All three were District medalists, and combined for 73 wins. Junior Matt Munson is the lone returning starter and will see several newcomers battling for the lineup spots around him.
Despite their losses to graduation, the Green Wave still figure to be in the hunt to defend their B-North title. That group up top has potential to be very good, and will be able to rack up bonus against teams that don't have that kind strength to match. They also have good depth in the middle, which will give them plenty of maneuverability. They'll have all of the December schedule to break in the newcomers to the lineup, but they have a big divisional matchup right out of the holiday break as they host Colts Neck on January 3rd.
Possible Lineup
Wgt | Wrestler | 2023 | Notes |
113 | (Fr) Vasco Viera | ||
120 | (Jr) Aiden McVey | 2-2 | |
126 | (Jr) Matt Munson | 9-16 | |
126 | (Sr) Abraham Daniel | 2-0 | |
132 | (Sr) Erick Mendez | ||
132 | (Jr) Felipe Silva | 1-2 | |
138 | (So) Javier Guzman | 12-13 (D-3rd / R-PQ) | |
138 | (Jr) Zayire Mason | 1-2 | |
138 | (Jr) Pedro DeSouza | 1-5 | |
144 | (Sr) Nick Miller | 10-7 (D-4th) | D-3rd in 2022 |
150 | (Sr) Daniel Ramirez | 22-15 (D-2nd / R-PQ) | |
150 | (Jr) Devon Smith | 12-15 | |
157 | (Sr) Kenny Oliva | 1-7 in 2022 | |
157 | (Sr) Kanyah Williams | 1-3 in 2022 | |
165 | (Sr) Wesley Garcia | 1-2 | |
165 | (Jr) Evan Tracey | 0-5 | |
165 | (Jr) Evan Buck | 0-1 | |
165 | (Jr) Noah Hoodmoed | ||
175 | (Sr) Christian Cunalata | 16-13 (D-3rd / R-PQ) | |
190 | (So) Tornick Kajaia | 27-17 (D-2nd / R-3rd / NJ-WB2) | 6th Place SCT |
215 | (Jr) Tyler Taylor | 25-11 (D-3rd / R-PQ) | |
215 | (Fr) Fred Morales | ||
Hwt | (Sr) Justin Sunnerville | 2-1 |
Long Branch High School
404 Indiana Avenue
Long Branch, NJ 07740
(732) 229-7300
(Monmouth County)
~ SCHOOL WEBSITE ~
Mascot
Green Wave
Colors
Green & White
Head Coach
Billy George
(3rd Season in 2024)
Assistants
Doug Cornell
Luke Balina
Section
CJ Group 4
Division
B-North
District
21
Region
6
#1 Team in New Jersey
2009
3 - Group Titles
Last: Group 2 in 2010
6 - Sectional Titles
Last: CJG4 in 2018
14 - District Team Titles
Last: D23 in 2020
3 - SCT Titles
Last: 2010
25 - Division Titles
Last: B-North in 2023
9 - State Champions
Last: Scott Festejo &
Nick Visicaro in 2010
36 - State Medalists
Last: Joey Giordano - 2023
39 - Region Champions
Last: Ryan Zimmerman in 2020
150 - District Champions
Last: Ryan Beharry, James Renna, Joey Giordano, & Mark Godsil - 2023
1 - SCT Champions
Last: Peter Wersinger in 2018
12 - SCT Medalists
Last: 4 in 2024
Career Wins Record - 153
Nick Visicaro (2007-2010)
Season Wins Record - 43
Billy George (2009)
100 Career Wins
100 Career Wins Club |
Nick Visicaro | 153 |
Ryan Zimmerman | 147 |
Scott Festejo | 141 |
Billy George | 137 |
Sam Cole | 126 |
Luke Skove | 119 |
Jon Robertson | 118 |
Jake George | 115 |
Peter Wersinger | 106 |
Andrew Skove | 103 |
Jude Skove | 101 |
Andrew Cornell | 100 |
Nick George | 100 |
100 Career Wins Club (Includes Wins At Other Schools) |
Omar Akel - MR | 118 |
Chris Dean - SR | 108 |
MR = Includes wins earned at Monmouth Regional
SR = Includes wins earned at Shore Regional
NCAA All-Americans
Martin Porter Delaware Valley |
Division 3 |
Andrew Skove Ohio State |
Division 1 |
Jude Skove Ohio State |
Division 1 |
Luke Skove Oklahoma State |
Division 1 |
Matt Skove Oklahoma State |
Division 1 |
Peter Wersinger TCNJ |
Division 3 |