Menu

Shore Conference Wrestling

Thursday, January 27th

Congratulations to the MATGUARD WRESTLER OF THE WEEK: Mateo Mena (Pinelands)


CLICK HERE FOR SHORE CONFERENCE TOURNAMENT PAGE
(Featuring: Poll, Schedule, Previous Tournaments, List of Champions, & more)

UPDATE - 11:30am: Due to the expected weather, Saturday's Shore Conference Tournament Semifinals & Finals have been postponed until Monday at Middletown South. Semis are scheduled for 5:00pm. Finals at 7:00pm.

The Girls SCT scheduled for Sunday has been postponed until Wednesday, 4pm, at Shore Regional.


UPDATE - 5:00pm: Greetings from the home office, I mean work, which should make things interesting tonight. We'll have bout by bout updates for the quarterfinals from the Howell & Brick Memorial sites, and the rest of the results as they come in. Busy night tonight, so keep checking back.

 

CLICK HERE FOR BOUT BY BOUT RESULTS FOR BRICK MEMORIAL / ST JOHN VIANNEY

 

CLICK HERE FOR BOUT BY BOUT RESULTS FOR RARITAN / HOWELL

 

 

Thursday's Results

SHORE CONFERENCE TOURNAMENT

at CBA  (WATCH)

 #1 CBA  65  -  #16 Freehold Twp  9

#8 Lacey  43  -  #9 Rumson  30  (BOX SCORE)
L: Downs, Ott, Heck, Ferrauiolo, Fazio, & Dodaro win by fall; Gauthier majors  /  R: Duque, Costello, Addison, & H Skove win by pin

- winners meet at 7:00pm

 

at Middletown South

#2 Middletown South  50  -  #15 TR East  13  (BOX SCORE)
MS: 120 - #9 King md. #7 Wellington, 9-1; Madden, Zaleski, Quintano, & Miranda with pins  /  TRE: 190 - Lynch d. #9 Willi

#7 Jackson Memorial  defeated #10 Pt Boro  

- winners meet at 7:00pm

 

at Howell  (WATCH)

#1 Howell  59  -  #19 Middletown North  18  (BOX SCORE)
H: X Ortega, Dalton, Acque, Halvorsen, Henry & Richards win by fall  /  MN: Klinsky, Oden, & Ainbinder pin for Lions

#6 Raritan  52  -  #11 Ocean Township  24  (BOX SCORE)
R: Burns, Sheldrick, Mansueto, Reilley, Newell, Burns, Vinciguerra win by fall  /  OT: Farina, Benner, & Cartagena-Walsh win by pin

- winners meet at 7:00pm

 

at Brick Memorial  (WATCH)

#4 Brick Memorial  43  -  #13 Freehold Boro  22  (BOX SCORE)
BM: Tallmadge, Santaniello, Scott, Smith, Ludington & Martin win by pin  /  FB: 126 - #4 Messina md. #7 Torre; Fata pins

#5 St John Vianney  53  -  #12 RBC  18

- winners meet at 7:00pm

 

B-CENTRAL
Pt Beach  @  Shore  -  6:00pm  (POSSIBLE LINEUPS)
Winner of this dual has won B-Central each season since 2007 


NON-DIVISION
Manasquan  @  Asbury Park  -  5:00pm

 

 

 

 

 

 

 

Week 6 Schedule

 

Monday's Results

A-NORTH
#4 Middletown South  53  -  Manalapan  15  (BOX SCORE)
MS: Hussey (18-5); Zaleski (17-4); Desanctis (16-5); King (16-6)  /  M: 113 - Mucciolo d. #9 Madden, 3-2; DePierro (10-1);  Sepuri (11-9)

A-CENTRAL
#2 St John Vianney  47  -  #7 Raritan  28  (BOX SCORE)
SJV: O'Keefe, Knox, Giordano, Queen & Foley win by pin  /  R: Burns (19-1); Reilley (16-1); Lane (15-3)

NON-CONFERENCE
#1 Southern  62  -  Monroe  3  (BOX SCORE)
S: K Bischoff, Velardi, Wagner, Casas, Sari, & Stout win by pin

SHORE REGIONAL TRI
Shore  54  -  St Rose  30  (BOX SCORE)
Shore  42  -  Barnegat  30  (BOX SCORE)
Barnegat  51  -  St Rose  17  (BOX SCORE)

 

Tuesday's Results

SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
#16 Freehold Twp  45  -  #17 Jackson Liberty  31  (BOX SCORE)
FT will wrestle at #1 CBA on Thursday night
FT: Andujar (11-4); Harrington (15-3); Grant (14-3); Dubnik (17-2)  /  JL: Fayed, Klein, & Valente win by pin; Bandelt majors

#15 TR East  46  -  #18 Manasquan  21  (BOX SCORE)
TRE will wrestle at #2 Middletown South on Thursday night
TRE: McCullough, Lynch, Bucci, & DeLorenzo win by pin  /  M: Lisk (18-3); Edwards (18-5); Cavanaugh (15-5); Falkinburg (17-5)

#19 Middletown North  46  -  #14 Wall  22  (BOX SCORE)
MN will wrestle at #3 Howell on Thursday night
MN: Portman, Haddad, Sullivan, & Yantin win by pin; Klinsky majors  /  W: DiStefano (16-0); Pilla (17-4); Interrante (16-5)

#13 Freehold Boro  50  -  Manalapan  27  (BOX SCORE)
FB will wrestle at #4 Brick Memorial on Thursday night
FB: Messina (18-1); Johnson (15-2); Pantoja (13-2); Smith (17-4); Berryman (14-5)  /  M: Wines, Ant Mucciolo, DePierro win by pin; And Mucciolo & Vitola with techs


A-SOUTH
Southern  58  -  TR East  19  (BOX SCORE)
S: Rams Clinch A-South Title; Their 12 Divisional Title  /  TRE: #3 McCullough d. #5 Bischoff, 3-0

TR South  36  -  TR North  34  (BOX SCORE)
TRS: Pape walk-off pin gives South its first win over North since 2016; Cox, Cheong, & Langan also win by fall   /  TRN:  Dolci, Rosenthal, & Winn pin for North; Anderson wins by dec in return to lineup


NON-CONFERENCE
CBA  34  -  St Peter's Prep  30  (BOX SCORE)
SPP was ranked #5 in the NJWWA Top 20; Colts were 12th. Canterino pin w/ 1 bout to go seals win

Keansburg  37  -  Spotswood  36  (BOX SCORE)
K: Coppinger-Ward with the walk-off pin for the Titans; Mendez & Morro also pin

Howell  59  -  Watchung Hills  14  (BOX SCORE)
H: X Ortega (18-4); S Ortega (10-2); Acque (15-3); Bruen (15-6); Merkel (13-5)

Monmouth  46  -  JP Stevens  27  (BOX SCORE)
M: Walsh, Neill, Preziose, Incorvaia, & Bautista-Rojas win by fall; Caraballo majors


LAKEWOOD TRI
Brick Twp  54  -  Neptune 29  (BOX SCORE)
Brick Twp  49  -  Lakewood  21  (BOX SCORE)
Lakewood  66  -  Neptune  12  (BOX SCORE)

 

Wednesday's Results

A-SOUTH
Brick Memorial  38  -  Jackson Memorial  26  (BOX SCORE)
BM: Santaniello (23-1); Tallmadge (16-2); Ludington (16-1); Smith (19-3); Azzaretti (18-3)  /  JM: 190- #10 Rauch p. #8 Martin in sudden victory; Huxford (17-3); Hamann (17-3); Afanador (17-6)

Central  36  -  TR North  35  (BOX SCORE)
C: O'Brien with a walk-off pin; Zaccaro (21-0); Siller (12-5); J Condello (14-6); Brennan (13-8) TRN: Dolci (15-4); Pedre (15-5); Rosenthal (19-2); Anderson (4-1)


B-SOUTH
Pinelands  34  -  Manchester  33  (BOX SCORE)
P: Wagner pin clinches it with 1 bout to go; Livio & Rosetti also pin for Wildcats  /  M: Bryant, Baxter, & Andrews win by fall


NON-DIVISION
Red Bank  34  -  Monmouth  33  (BOX SCORE)
RB: Lisko, Fraser, Cody, & Stolfa pin; Ruland majors  /  M: Camilleri, Felbles-Hewins; & Neill win by fall

Marlboro  54  -  Matawan  19  (BOX SCORE)
Mar: Litt, M Shternfeld, B Bayer, E Shternfeld, Palagano, & Bitla win by pin  /  Mat: Gomez (18-1); Liss (18-1); Velsor (8-1); Palumbo (9-5)

 

NON-CONFERENCE
Southern  63  -  Lower Cape May  12  (BOX SCORE)
S: Sari, K Bischoff, Bivona, N Bischoff, & O'Boyle win by pin

Pt Beach  51  -  Hoboken  27  (BOX SCORE)
PB: J Bowers, R McLoughlin, Yedman, & Micheletti win by pin

 

FREEHOLD TWP TRI
Freehold Twp  39  -  Middletown North  30  (BOX SCORE)
Freehold Twp  58  -  Asbury Park  24  (BOX SCORE)
Middletown North  65  -  Asbury Park  15  (BOX SCORE)

 

NEW BRUNSWICK TRI
Manalapan  67  -  New Brunswick  12  (BOX SCORE)
Manalapan  63  -  Spotswood  9  (BOX SCORE)

 

Thursday, January 27th

SHORE CONFERENCE TOURNAMENT

B-CENTRAL
Pt Beach  @  Shore  -  6:00pm

 

Friday, January 28th

A-CENTRAL
Rumson  @  Ocean Township  -  6:00pm

A-SOUTH
Central  @  Brick Twp  -  5:15pm

NON-DIVISION
Keansburg, Keyport  @  Lakewood  -  4:30pm
Donovan Catholic  @  Middletown North  -  5:30pm
Matawan  @  Jackson Liberty  -  6:00pm

 


Saturday, January 29th

SHORE CONFERENCE TOURNAMENT

 

NON-CONFERENCE
Phillipsburg  @  Southern  -  1:00pm

TRIS/QUADS
Colts Neck, Bayonne, Pingry  @  Montgomery  -  9:00am
Freehold Twp, Holmdel, Jackson Liberty  @  Manchester  -  9:00am
Manasquan, Marlboro, TR South  @  Shore  -  9:00am
Raritan, Nutley  @  Governor Livingston  -  9:00am
St Rose, Rahway, Rutgers Prep  @  Monmouth  -  9:00am
Manalapan, Hammonton, Timber Creek  @  Mainland  -  10:00am
Middletown North, Pinelands, Pennsauken  @  Pt Beach  -  10:00am

 

2022 Season Dates

11/29: 1st Day of Practice
12/17: Opening Night
1/15: 2 Pound Allowance
2/7: Sectional Rd 1 & 2
2/9: Sectional Finals
2/11: Group Semis
2/12: Girls Regions
2/13: Group Finals
2/19: Districts
2/20: Girls States
2/23, 25, 26: Regions
3/3-5: States

 

Like This Site?
(Help Support This Site)

 

Support

 

 

 

 

 

 

Shore Conference Wrestling

 

Asbury Park Blue Bishops  /  Barnegat Bengals  /  Brick Memorial Mustangs /  Brick Twp Green Dragons  /  Christian Brothers Academy Colts  /  Central Regional Golden Eagles  /  Colts Neck Cougars  /  Donovan Catholic Griffins  /  Freehold Borough Colonials  /  Freehold Twp Patriots  /  Holmdel Hornets  /  Howell Rebels  /  Jackson Liberty Lions  /  Jackson Memorial Jaguars  /  Keansburg Titans  /  Keyport Red Raiders  /  Lacey Lions  /  Lakewood Piners  /  Long Branch Green Wave  /  Manalapan Braves  /  Manasquan Warriors  /  Manchester Hawks  /  Marlboro Mustangs  /  Matawan Huskies  /  Middletown North Lions  /  Middletown South Eagles  /  Monmouth Regional Falcons  /  Neptune Scarlet Fliers  /  Ocean Township Spartans  /  Pinelands Wildcats  /  Pt Pleasant Beach Garnet Gulls  /  Pt Pleasant Boro Panthers  /  Raritan Rockets  /  Red Bank Catholic Caseys  /  Red Bank Regional Bucs  /  Rumson-Fair Haven Bulldogs  /  St John Vianney Lancers  /  St Rose Purple Roses  /  Shore Regional Blue Devils  /  Southern Regional Rams  /  Toms River East Raiders  /  Toms River North Mariners  /  Toms River South Indians  /  Wall Crimson Knights