Menu

Shore Conference Wrestling


Overall Record:  2-16  /  Shore Conference:  1-15  /  B-North:  0-6

 

2024 Record: 2-16
8th Place District 22
39th Place Shore Conference Tournament
6th Place B-North
9th Place Rumble In The Pines

Thomas Drea and Jarairya Jean both earned District medals, giving the Scarlet Fliers multiple medalists for the 2nd straight season. Both wrestlers return next season, giving the Fliers multiple returning Region qualifiers for the first time since 2017.

Jean led the team in wins with 20, while Drea finished 2nd with 19. 


2024 Season

REGION 6 TOURNAMENT
Neptune (0 Medal Winners)
PQ: Thomas Drea (132)  /  Jarairya Jean (215)

 

DISTRICT 22 TOURNAMENT
Neptune  (8th Place  /  2 Medal Winners)
2nd: Thomas Drea (132)
3rd: Jarairya Jean (215)

Thomas Drea was the runner-up at 132, and Jarairya Jean placed 3rd at 215, giving the Scarlet Fliers multiple District Medalists for the 2nd consecutive season.

 

2/10: NJUWL ELITE 8
Neptune  45  -  Camden  18
Neptune  45  -  Keyport  24

 

1/31: B-NORTH
Colts Neck  71  -  Neptune  3  (BOX SCORE)
Colts Neck: B-North Champions; 3rd Division Championship
Neptune: Drea (14-5)


1/24: B-NORTH
Long Branch  57  -  Neptune  18  (BOX SCORE)
Last Season: Long Branch won (57-6)


1/20: OCEAN TOWNSHIP QUAD
#10 Ocean Twp  72  -  Neptune  9  (BOX SCORE)
TR South  51  -  Neptune  28  (BOX SCORE)
Barnegat  63  -  Neptune  15  (BOX SCORE)


1/16: SHORE REGIONAL TRI
Pinelands  60  -  Neptune  18  (BOX SCORE)
Shore  54  -  Neptune  27  (BOX SCORE)


1/13: MATAWAN QUAD
Matawan  63  -  Neptune  12  (BOX SCORE)
Monmouth  53  -  Neptune  17  (BOX SCORE)


1/10: B-NORTH
Manasquan  69  -  Neptune  3  (BOX SCORE)
Manasquan: Kerstetter, Havard, Hunt, O'Connor, Tracey, Maddalone, & Lee win by pin
Neptune: Jean (9-2)


1/6: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
Neptune - 39th Place
 

1/3: B-NORTH
Red Bank  48  -  Neptune  28  (BOX SCORE)
Red Bank: - Lopez-Castro, Sessa, Sena, Galligan, McManus, Palumbo, & Farry win by pin
Neptune: - Valle-Leon, Mengibar, Santome, & Jean win by pin

 

12/28: RUMBLE IN THE PINES at Lakewood
Neptune - 9th Place
1st: Thomas Drea (138)
3rd: Cesar Santome (150) / Jariya Jean (215)
4th: Nahjim Wallace (165)
5th: Dazior Bethea (138)

 

12/19: NON-DIVISION
Lakewood  42  -  Neptune  36  (BOX SCORE)
Lakewood: Pins - Salazar, Castillo, Silva, Vargas, & Vidal
Neptune: Pins - Valle-Leon, Martinez, Drea, D Bethea, & Wallace

 

12/16: CENTRAL REGIONAL QUAD
Manchester  45  -  Neptune  33  (BOX SCORE)
Central  54  -  Neptune  24  (BOX SCORE)
Trenton Central  45  -  Neptune  38  (BOX SCORE)

 

12/14: NON-DIVISION
Keansburg  69  -  Neptune  9  (BOX SCORE)
Keansburg: 4th straight win over Fliers; DeAngelo, Pisano, Hare, Blozen, Burke, Terracciano, Retta, Johnson, & Graf with pins
Neptune: Santome (pin) & Wallace (dec) win for Fliers

 

 


2024 Neptune Wrestling

CLICK HERE FOR SCHEDULE

Head Coach: Tim Jobes (22nd Season)
B-North / CJG3 / District 22 / Region 6

Where They Open: 12/14 at Keansburg

 

The Scarlet Fliers will have a lot of new faces in the lineup, but do have several starters returning in which will help in breaking the newcomers into the lineup around.

Juniors Thomas Drea and Cesar Santome are returning starters in the middle of the lineup where the team has their largest amount of varsity experience returning. Drea (17 wins) and Santome (16 wins) were 2nd and 3rd on the team in victories last season, trailing only District Champion Quincy Esannason's 29. Drea is also a returning District medal winner, having finished 3rd in District 23 at 132. 

Junior Victor Pena is entering his 3rd year in the starting lineup and, along with sophomores Connor Flynn and Jarairya Jean, gives head coach Tim Jobes some experience to potentially insert several newcomers into the upper part of the lineup.

In the lowerweights, junior Efrain Torres and Emily Lazo Cruz (8 matches in 2022), sophomore Katrina Torrres, and senior Abigail Valle Leon all have varsity experience, in what will overall be a very young group looking to get their first bit of varsity action.

 

Possible Lineup

Wgt Wrestler2023
106 (Jr) Efrain Torres8-9
106 (Jr) Emily Lazo-Cruz 
113 (Sr) Abigail Valle Leon2-0
113 (So) Katrina Torres6-2
113 (Fr) Nathan Ramos 
113 (Fr) Madialynn Bethe 
120 (Fr) Hiram Martinez 
120 (So) Eduardo Garcia Medal 
126 (So) Dylan Ramos 
126 (Fr) Maximos Stamatiou 
132 (Jr) Sam Olea Mendoza 
138 (Jr) Thomas Drea17-9 (D-3rd / R-PQ)
138 (Jr) Dazior Bethea4-4
144 (Jr) Alexis Oliveras 
144 (Sr) Jhanfres Mengibar 
150 (Jr) Cesar Santome16-7
150 (So) Jahkiy Simon5-8
150 (So) Alex Hernandez2-5
157 (Jr) Ivan Sanchez 
157 (Jr) Sam Olea Mendoza 
165 (So) Najim Wallace 
165 (Jr) Makhi Antoine 
175 (Jr) Victor Pena7-16
175 (So) Kevin Ordaz 
190 (Sr) Steven Arrietta 
190 (So) Elijah Morgan 
190 (So) Connor Flynn3-6
215 (So) Jarairya Jean8-14
Hwt (Jr) Quiana Johnson 
Hwt  (Jr) Oscar Recinos Uriostegui 

 

 

 

 


Neptune High School
55 Neptune Blvd.
Neptune, NJ  07753
732-776-2200

~ SCHOOL WEBSITE ~

Program Est.
1963

Mascot
Scarlet Fliers

Colors
Red & Black

Head Coach
Tim Jobes
(22nd Season in 2024)

Assistant
Ariceli Cruz

Section
CJ Group 3

Division
B-North

District
22

Region
6

 

6 - District Team Titles
Last: D23 in 1986

7 - Division Titles
Last: B-North in 2013 (Tri)

2 - State Champions
Last: Keith Alston

12 - State Medalists
Last: Nasiyr Brown &
Dae'Sean Brown in 2013

14 - Region Champions
Last: Dae'Sean Brown &

John Seidle in 2013

73 - District Champions
Last: Quincy Esannason - 2023

Career Wins Leader - 106
Karl Waldron
(2010-2013)

Season Wins Record - 37
Dae'Sean Brown
(2012)

 

100 Career Win Club
Karl Waldron - 106
Dae'Sean Brown - 104
Dan Staples - 101