Menu

Shore Conference Wrestling


Overall Record:  7-10  /  Shore Conference:  7-9  /  B-North:  2-3

 

2/4: KEANSBURG QUAD
Red Bank  38  -  Manasquan  21  (BOX SCORE)
Red Bank  48  -  Keansburg  32  (BOX SCORE)
Red Bank  41  -  Manchester  35  (BOX SCORE)

2/3: NON-DIVISION
Red Bank  53  -  Shore  24  (BOX SCORE)
Red Bank: Ruland (22-4); Lisko (18-6); Palumbo (21-6); Huss (18-6)
Shore: Doremus (17-8); White (13-5)

1/31: NON-DIVISION
Red Bank  52  -  Monmouth  24  (BOX SCORE)

1/28: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
25th Place
4th: Tyler Palumbo (175)
6th: Kevin Ruland (113)

1/25: NON-DIVISON
Middletown North  54  -  Red Bank  21  (BOX SCORE)
Midd North: Klinsky (21-1); Portman (19-7); Wall (20-5); Oden (20-5); Castelli (17-2); Ainbinder (21-3)
Red Bank: Ruland (18-2); Lisko (16-6); Palumbo (16-4)

1/21: RUMSON QUAD
St Joseph's (Metuchen)  57  -  Red Bank  13  (BOX SCORE)
Brick Memorial  57  -  Red Bank  17  (BOX SCORE)
Rumson  47  -  Red Bank  29  (BOX SCORE)

1/19: NON-DIVISION
Holmdel  45  -  Red Bank  29  (BOX SCORE)
Holmdel: (175) #4 Reyes p. #10 Palumbo; Todisco (15-4); Steele (15-3); Blackmore (14-7)
Red Bank: Sena wins by pin; Lisko techs

1/18: B-NORTH
Long Branch  50  -  Red Bank  26  (BOX SCORE)
Long Branch: McVey, Guzman, D Smith, Cunalata, Santana, & Godsil win by pin; Ramirez techs
Red Bank: (175) #10 Palumbo d. #9 Kajaia; Ruland (14-1); Huss (12-5); Lisko (12-5)

1/14: BUC CLASSIC  -  (BRACKETS)
Red Bank (4th): 2nd: Ruland (113), Lisko (150), Palumbo (175)  /  3rd: Huss (126)  /  4th: Ordaz Hernandez (190)  /  5th: Cohen (157)

1/11: B-NORTH
Ocean Township  42  -  Red Bank  29  (BOX SCORE)
Ocean Twp: Penta, Perez, Volek, Calixte, Poniros, & Hill pin for Spartans
Red Bank: Ruland, Cohen, & Palumbo win by fall; Sena & Principe major

1/7: BRICK TWP QUAD
Brick Twp  41  -  Red Bank  34  (BOX SCORE)
Colts Neck  43  -  Red Bank  25  (BOX SCORE)
Red Bank  55  -  Pt Beach  18  (BOX SCORE)

1/4: B-NORTH
Red Bank  58  -  Matawan  15  (BOX SCORE)
Red Bank: (113) #5 Ruland d. #7 Gomez; Huss, Lisko, McManus, Hernandez, Palumbo & Eckerstrom pin; Principe majors
Matawan: L Liss wins by pin

12/30: WALTER WOODS TOURNAMENT  (RESULTS)
Red Bank (5th): 1st: Ruland (113)  /  3rd: Sena (120), Lisko (150), Palumbo (190)  /  4th: Lopez-Castro (106), Huss (132)  /  5th: Eckerstrom (215)

12/19: NON-DIVISION
Asbury Park  42  -  Red Bank  36  (BOX SCORE)
Asbury Park: Ramos, & Delgado win by pin
Red Bank: Huss, Lisko, Palumbo win by fall

12/17: GATOR TOURNAMENT  (BRACKET)
Gateway Wins Team Title
Red Bank (4th): 1st: Ruland (113) / 2nd: Sena (120), Lisko (150), Palumbo (190) / 3rd: Huss (132) 

 


 

2023 Red Bank Regional Wrestling

Head Coach: Stuart White (1st Season)

 

 

2023 SCHEDULE

 

POSSIBLE LINEUP

Wgt Wrestler2022
106/113 (So) Kevin Ruland29-4
106/113 (Jr) Melvin Lopez Castro 
120 (Jr) Dom Sena24-8
126 (Fr) Jack Galligan 
126 (Fr) Julian Groom 
126/132 (Fr) Jack Krueger 
126/132 (Fr) Jason Huss 
126/132 (Sr) Chloe Byrd1-0
126/132 (Jr) Juliana Tawfik 
132/138 (Sr) Kendrick Reinoso 
144 (Jr) CJ Principe3-11
144 (Jr) Eric Romero-Luna0-2
144/150 (Sr) Jack Murphy2-5
150 (Sr) Gavin Lisko22-8
150 (Jr) David Romero-Luna 
150 (Jr) William Richards 
150 (Fr) Carter Diez 
157 (Sr) John Cohen15-5
157 (Fr) John McManus 
157 (Fr) Matthew Gaupp 
157/165 (So) Judith Contreras 
165 (Sr) Brandon Ahr0-1
165 (Jr) Madelyn Becerra-Sanchez 
165 (Sr) Maria Delrocio Palacios 
165 (So) Dulce Peregrina-Cortez 
165/175 (Sr) Luis Ramirez-Varela 
175 (Sr) Eladio Ordan-Hernandez0-3
175 (Fr) Keegan Farry 
175/190 (Fr) Tyler Palumbo 
190/215 (Jr) Joshua Neshewiat6-13
215/Hwt (Jr) Evan Eckerstrom 
215/Hwt (Sr) Madison Miller 
Hwt (Sr) Edwin Mora Luna 
Hwt (Sr) John Ponce-Gonzalez 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red Bank Regional High School
101 Ridge Rd.
Little Silver, NJ 07739
732-842-4868

SCHOOL WEBSITE ~

Mascot
Bucs

Colors
Maroon & Gray

Head Coach
Stuart White
(1st Season in 2023)

Assistants
Daniel Dos Santos Silva
Mario Fragale

Section
CJ Group 3

Division
B-North

District
20

Region
5

 

2 - State Medalists
Last: Lamar Brown in 2005

6 - Region Champions
Last: Lamar Brown in 2005

27 - District Champions
Last: Phil Stolfa in 2022

2 - SCT Medalists
Last: 2 in 2023

Career Wins Leader - 107
Phil Stolfa
(2019-2022)

Season Wins Record - 37
Dillon Stambaugh
(2013)

 

100 Career Win Club

Phil Stolfa - 107
Dillon Stambaugh - 102