Shore Conference Wrestling
Menu

Shore Conference Wrestling

District 23 Tournament
at Brick Memorial High School
2001 Lanes Mills Road  Brick, NJ 08724

 

DISTRICT 23 TRACK WRESTLING PAGE

DISTRICT PAGES
17  /  18  /  19  /  20  /  21  /  22  /  23  /  24  /  25  /  32

 

TEAM CHAMPIONS: Brick Memorial

FINALS
106: Gavin Martin (Brick Memorial) d. Michael Hynes (Freehold Twp)   8-7
113: Ryan Dubnik (Freehold Twp) tf. Jayden Acevedo (Monmouth )  15-0
120: Evan Tallmadge (Brick Memorial) tf. Alexander Grant (Freehold Twp)  17-2
126: Lucas Torre (Brick Memorial) p. Andrew Sherry (Brick Twp)  0:25
132: Anthony Santaniello (Brick Memorial) tf. Gabe Scalise (Shore)  20-5
138: Braden Scott (Brick Memorial) md. Logan Smith (Long Branch)  9-0
144: Brody Elk (Brick Memorial) p. Jonah Bowers (Pt Beach)  2:48
150: Ryan Smith (Brick Memorial) tf. Ty Koch (Shore)  20-5
157: Angel Bonanno (Long Branch) md. Sebastian Andujar (Freehold Twp)  8-0
165: Liam Rosa (Shore) d. Aidan Harrington (Freehold Twp)  5-1


175: Harvey Ludington (Brick Memorial) p. Joseph Camilleri (Monmouth)  0:39
190: Jamie Mazzacco (Shore) d. Cory Martin (Brick Memorial)  6-3
215: Mike Owusu (Brick Memorial) md. Bashaar Ismail (Shore)  9-0
Hwt: Sam Azzaretti (Brick Memorial) p. Stevens Cajulus (Asbury Park)

 

3RD PLACE FINISHER
106: Josh Renna (Long Branch)
113: James Renna (Long Branch)
120: PJ Niethe (Pt Beach)
126: Ignacio Guzman (Long Branch)
132: Nick Miller (Long Branch)
138: Jacob Herschenfeld (Shore)
144: Liam Flanigan (Freehold Twp)
150: Ian Mallon (Brick Twp)
157: Josh James (Brick Memorial)
165: Jake DeDreux (Brick Twp)
175: Roberto Neves (Long Branch)
190: Deiondre McCulers (Long Branch)
215: Nicholas Benjamino (Freehold Twp)
Hwt: Layne Raposo (Shore)

 

 

 

 

Projected Start Times
Start: 9:00am
Semis: 11:45am
Consols/Finals: 3:00pm
 

Teams
Asbury Park Blue Bishops
Brick Memorial Mustangs
Brick Twp Green Dragons
Freehold Twp Patriots
Long Branch Green Wave
Monmouth Regional Golden Falcons
Neptune Scarlet Fliers
Pt Beach Garnet Gulls
Shore Regional Blue Devils

 

Shore Stuff

Asbury Park: 8 District Champs (Last: 2018)  /  0 Team Titles

The Blue Bishops have had a District medal winner in each of the last 4 tournaments, their longest streak since the program was resurrected. Asbury has crowned 4 champs since the program was brought back, all of them at heavyweight, and they have the top seed here at heavyweight this year in senior Stevens Cajulus

Top 4 Seeds
1: Cajulus (Hwt)
3: Lavarin (120)
4: Altidor (126) / Cagilus (144)

Brick Memorial: 183 District Champs (Last: 2020)  /  Streak: 39 Seasons  /  30 Team Titles (Last: 2020)

Bill Scott & Mark Gaspich won District Titles for the Stangs in 1982, and have crowned at least 1 champion in every season since then, giving them the Shore Conference's longest active streak with a champ, at 39 seasons.

Top 4 Seeds
1: Tallmadge (120) / L Torre (126) / Santaniello (132) / Scott (138) / Smith (150) / Ludington (175) / Martin (190) / Azzaretti (Hwt)
2: Martin (106)
3: James (157)
4: Angrosina (165)

Brick Twp: 64 District Champs (Last: 2020)  /  Streak: 3 Seasons  /  0 Team Titles

The Dragons have three wrestlers seeded in the Top 3. If the seeds hold, and that trio advances to the Regions, it will be most the most Region qualifiers for the Dragons since they sent 4 in 2017.

Top 4 Seeds
2: Sherry (126) / Canfield (144)
3: DeDreux (165)
4: Mallon (150) / Zukowitz (157) / Candelaria (175) / Bermudez (215)

Freehold Twp: 47 District Champs (Last: 2020)  /  Streak: 7 Seasons  /  0 Team Titles

The young Patriots, who have just 1 senior out of their 14 entered wrestlers, are currently on a run of 7 seasons with a District Champion, a program record.

Top 4 Seeds
1: Dubnik (113) / Harrington (165) / Benjamino (215)
2: Grant (120) / Andujar (157)
3: Flanigan (144)
4: Hynes (106)

Long Branch: 145 District Champs (Last: 2020)  /  Streak: 8 Seasons  /  14 Team Titles (Last: 2020)

The Green Wave have the 2nd most District Champions among Monmouth County teams (145), but have Howell (144) nipping at their heels. 

Top 4 Seeds
1: Bonnano (157)
3: Josh Renna (106) / Smith (138) / McCulers (190)
4: James Renna (113) / Miller (132)

 

Monmouth Regional: 13 District Champs (Last: 2008)  /  0 Team Titles

The Falcons had multiple medal winners in the previous two tournaments, and have had at least one medal winner in the last 4 tournaments. They have not had a District Champ in the previous 12 tournaments, but have a great shot at this year with a #1 seed at 106 in freshman Ryan Walsh.

Top 4 Seeds
1: Walsh (106)
2: Acevedo (113) / Camilleri (175)
3: Fetter (132)
4: Neill (120) / Goncalves (190) / Febles-Hewins (Hwt)

Neptune: 72 District Champs (Last: 2017)  /  6 Team Titles (Last:1986)

The Fliers are looking for their first champion since Nick Faber in 2017. Senior Nate Levie, who holds the program record for most wins by fall, is looking to make his 3rd trip to the Regions.

Top 4 Seed
2: Levie (138)

Pt Beach: 39 District Champs (Last: 2020)  /  Streak: 2 Seasons  /  0 Team Titles

The Gulls had been on a strong run at the Districts before last year's tournament was canceled, having 8 medal winners in each of the three previous tournaments.

Top 4 Seeds
1: Bowers (144)
2: Niebling (215)
3: Niethe (120) / Beley (150) / MacPherson (175)

Shore Regional: 28 District Champs (Last: 2020)  /  Streak: 4 Seasons  /  0 Team Titles

The Blue Devils have had at least one District Champ in each of the previous four tournaments, a program-best streak. If they are to keep the streak going, someone will need to break seed to reach the top of the podium.

Top 4 Seeds
2: G Scalise (132) / Koch (150) / Rosa (165) / Mazzacco (190)
3: A Scalise (126) / Ismail (215) / Raposo (Hwt)
4: Herschenfeld (138)

 

Weight To Watch

Was tempted to go with 215 here because I felt that the door could be wide open on that one, and then you have some significant star power in some other weights, and some intriguing potential finals, but I'll go with 138. You have the top-seeded Braden Scott of Brick Memorial, who has finished in the Top 6 in the Region twice, Neptune's pinning machine Nate Levie at #2, and  3-7 seeds who are all over .500

Team Title Prediction

Brick Memorial should buzz through to the team title, so the race here is likely for 2nd. Could it be the young Patriots?

Champions Prediction

106: Martin (Brick Memorial)
113: Dubnik (Freehold Twp)
120: Tallmadge (Brick Memorial)
126: Torre (Brick Memorial)
132: Santaniello (Brick Memorial)
138: Scott (Brick Memorial)
144: Canfield (Brick Twp)
150: Smith (Brick Memorial)
157: Bonnano (Long Branch)
165: Harrington (Freehold Twp)
175: Ludington (Brick Memorial)
190: Mazzacco (Shore)
215: Ismail (Shore)
Hwt: Azzaretti (Brick Memorial)

Advancement History

 
 
District 23   
 Asbury Park Blue Bishops2019 - D24 / R62020 - D24 / R62021 - CR
 Stevens Cajulus - 2022 D-3rd / R-PQ (220) 
    
 Brick Memorial Mustangs2019 - D27 / R72020 - D27 / R72021 - CR
 Ryan Smith - 2022D-1st / R-3rd / NJ-WB2 (106)D-1st / R-3rd / NJ-WB2 (132) 
 Braden Scott - 2022 D-1st / R5th (113)R-6th (138)
 Evan Tallmadge - 2022D-1st / R-2nd / NJ-WB3 (106)D-1st / R-1st / NJ-4th (106)R-1st / NJ-1st (113)
 Lucas Torre - 2022 D-2nd / R-4th / NJ-WB1 (106) 
 Anthony Santaniello - 2023 D-1st / R-1st / NJ-2nd (106)R-1st / NJ-1st (120)
    
 Brick Twp Green Dragons2019 - D24 / R62020 - D24 / R62021 - CR
    
 Freehold Twp Patriots2019 - D21 / R62020 - D21 / R62021 / CR
 Ryan Dubnik - 2024  R-WB1 (106)
    
 Long Branch Green Wave2019 - D23 / R62020 - D23 / R62021 - CR
 Angel Bonnano - 2022 D-3rd / R-WB1 (132)R-PQ (152)
    
 Monmouth Regional Falcons2019 - D19 / R5 2020 - D19 / R52021 - CR
    
 Neptune Scarlet Fliers2019 - D23 / R62020 - D19 / R62021 - CR
 Nate Levie - 2022 D-3rd / R-PQ (126) R-PQ (138)
    
 Pt Pleasant Beach Garnet Gulls2019 - D23 / R62020 - D23 / R62021 - CR
 Jonah Bowers - 2022D-3rd / R-PQ (113)  
    
 Shore Regional Blue Devils2019 - D20 / R52020 - D20 / R52021 - CR
 Gabe Scalise - 2022D-2nd / R-PQ (120) R-WB1 (138)
 Jamie Mazzacco - 2022D-2nd / R-PQ (170)