Menu

Shore Conference Wrestling


Overall Record:  15-8 /  Shore Conference:  12-7  /  B-North:  5-1


2/4: TR EAST QUAD
TR East  43  -  Colts Neck  24  (BOX SCORE)
Colts Neck  47  -  Pinelands  24  (BOX SCORE)
Colts Neck  36  -  Donovan Catholic  34  (BOX SCORE)

2/1: B-NORTH
Long Branch  50  -  Colts Neck  12  (BOX SCORE)
Long Branch: Green Wave win B-North Title
Colts Neck: Russ (18-4); Shakhnavazov (20-6); Aguilar (14-5)

1/28: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
31st Place

1/25: B-NORTH
Colts Neck  47  -  Matawan  36  (BOX SCORE)
Colts Neck: Kaplan tech in final bout clinches it; Shakhnavazov (18-5); Aguilar (13-3); Russ (17-4)
Matawan: Gomez (18-2); L Liss (19-3); A Liss (15-5); Palumbo (15-2)

1/21: COLTS NECK QUAD
Colts Neck  53  -  Manchester  15  (BOX SCORE)
Manalapan  48  -  Colts Neck  23  (BOX SCORE)
Lacey  47  -  Colts Neck  20  (BOX SCORE)
Colts Neck: (144) #9 Russ d. #7 Gauthier

1/18: B-NORTH
Colts Neck  68  -  Neptune  8  (BOX SCORE)
Colts Neck: Michaels (16-2); Layton (15-3); Shakhnavazov (15-4)
Neptune: Esannason (18-1); Santome (11-4)

1/14: HOWELL QUAD
Howell  43  -  Colts Neck  31  (BOX SCORE)
Monroe  35  -  Colts Neck  27  (BOX SCORE)
Colts Neck  39  -  Hightstown  26  (BOX SCORE)

1/11: NON-DIVISION
Colts Neck  35  -  Freehold Boro  30  (BOX SCORE)
Colts Neck: Cleary, Shakhnavazov, & Aguilar win by pin; Michaels techs
Freehold Boro: (165) #5 Berryman d. #6 Layton; Murphy & Stokes pin; Messina techs; Sheridan majors

1/10: NON-DIVISION
Middletown North  50  -  Colts Neck  28  (BOX SCORE)
Midd North: Klinsky, Fearon, Oden, Mustillo, Castelli, Ainbinder, & Dwyer win by pin; Portman majors
Colts Neck: Michaels, Russ, Layton, & Shakhnavazov pin; Natale majors

1/6: BRICK TWP QUAD
Colts Neck  49  -  Brick Twp  24  (BOX SCORE)
Colts Neck  43  -  Red Bank  25  (BOX SCORE)
Colts Neck  45  -  Pt Beach  28  (BOX SCORE)

1/4: B-NORTH
Colts Neck  42  -  Ocean Twp  28  (BOX SCORE)
Colts Neck: Aguilar, Robinovitz, Fischer, Natale, Layton, & Shakhnavazov pin for Cougars
Ocean Twp: Farina drops to 144 to decision #5 Russ; Perez & Volek pin; Fazio majors

12/27: JOHN GOLES TOURNAMENT  (BRACKETS)
Warren Hills wins Team Title; Colts Neck finishes 5th
Colts Neck (5th): 2nd: Michaels (106), Russ (144), Layton (175) / 4th: Borao (126), Kaplan (157)

12/21: B-NORTH
Colts Neck  49  -  Manasquan  18  (BOX SCORE)
Colts Neck: Borao, Shvets, Russ, Fischer, Shakhnavazov, & Yale win by pin; Robinovitz majors
Manasquan: Canseco pins; Falkinburg techs, O'Connor majors

12/17: COLTS NECK QUAD
Colts Neck  43  -  Holmdel  30  (BOX SCORE)
Colts Neck  60  -  Carteret  24  (BOX SCORE)
Colts Neck  75  -  Newark Academy  3  (BOX SCORE)

12/15: NON-DIVISION
Pt Boro  54  -  Colts Neck  25  (BOX SCORE)
Pt Boro: Fletcher, Acquisto, Thompson, Criscuolo, Vitale, DeAngelo, Burgio, Drewes, & Modrezcki with pins
Colts Neck: Russ, Shakhnavazov, & Borao win by fall; Layton majors

 


 

2023 Colts Neck Wrestling

Head Coach: Brett Jankos (11th Season / Career: 150-81)

 

2023 SCHEDULE

 

POSSIBLE LINEUP

Wgt Wrestler2022 
106 (Fr) Will Stapleton  
106 (Fr) Ethan Michaels  
113 (So) Alex Yale9-16 
113 (Jr) Sasha Tchekounova4-8 
120 (Fr) Blake Robinovitz  
120 (So) Julianna Pabon3-8 
126 (So) Michael Borao2-5 
126 (Fr) Matt Anderson  
132 (Fr) Enrico Davila  
132 (So) Christian Cleary  
138 (Jr) Alex Wang6-18 
138 (Jr) Mykhailo Shvets  
144 (Jr) Tyler Russ20-7D-3rd / R-4th / NJ-WB1
150 (Jr) Nick Fischer2-0 
150 (Fr) Dean Natale  
150 (So) Zander Rosario2-12 
157 (Fr) Brody Kaplan  
157 (So) Michael Petruzzi1-19 
165 (Sr) Joe Layton25-12D-3rd / R-5th
175 (Sr) DJ Willis0-4 
190 (Jr) Amir Shakhnavazov10-11D-2nd / R-WB1
215 (Jr) Joaquin Aguilar  
Hwt (Jr) Davit Tsarukyan  
Hwt (Fr) Logan Bavaro  

 

 


Colts Neck High School
59 Five Points Rd.
Colts Neck, NJ 07722
(732) 761-0190
(Monmouth County)

~ SCHOOL WEBSITE ~

Program Established
1998

Mascot
Cougars

Colors
Green, Navy, & Silver

Head Coach
Brett Jankos
(11th Season in 2023)

Assistants
Andrew Cruz
Nick Caracappa

Section
CJ Group 4

Division
B-North

District
22

Region
6

 

1 - District Team Title
D22 in 2020

2 - Division Titles
Last: B-North in 2021

6 - State Medalists
Last: Luke Rada in 2020

7 - Region Champs
Last: Matt Jannucci in 2022

28 - District Champs
Last: Michael Lyristis & Matt Jannucci in 2022

1 - SCT Champion
Last: Logan Waller in 2020

8 - SCT Medalists
Last: 2020

Career Wins Record - 143
Joseph King
(2015-2018)

Season Wins Record - 43
Tyler Fraley
(2009)

 

100 Career Wins

Joseph King - 143
Luke Rada - 134*
Nick Ottaviano - 120
Pete Ottaviano - 110
Tyler Fraley - 108
Dyon Womack - 105
Logan Waller - 104
Jimmy Somma - 101

* Includes wins at Howell