- Shore Conference Wrestling
-
TEAMS
- Asbury Park
- Barnegat
- Brick Memorial
- Brick Twp
- CBA
- Central
- Colts Neck
- Donovan Catholic
- Freehold Boro
- Freehold Twp
- Holmdel
- Howell
- Jackson Liberty
- Jackson Memorial
- Keansburg
- Keyport
- Lacey
- Lakewood
- Long Branch
- Manalapan
- Manasquan
- Manchester
- Marlboro
- Matawan
- Middletown North
- Middletown South
- Monmouth Regional
- Neptune
- Ocean Township
- Pinelands
- Point Beach
- Point Boro
- Raritan
- Red Bank Catholic
- Red Bank Regional
- Rumson
- St John Vianney
- St Rose
- Shore Regional
- Southern
- Toms River East
- Toms River North
- Toms River South
- Wall
- SC HISTORY
- NJ HISTORY
- 2024
- LINKS
Overall Record: 2-16 / Shore Conference: 1-15 / B-North: 0-6
2024 Record: 2-16
8th Place District 22
39th Place Shore Conference Tournament
6th Place B-North
9th Place Rumble In The Pines
ShoreConferenceWrestling.com Wrestler of the Year
(Jr) Thomas Drea - 132
Record: 19-7
2nd Place District 22
Rumble In The Pines Champion
2nd on Team in Wins
2024 Season
REGION 6 TOURNAMENT
Neptune (0 Medal Winners)
PQ: Thomas Drea (132) / Jarairya Jean (215)
DISTRICT 22 TOURNAMENT
Neptune (8th Place / 2 Medal Winners)
2nd: Thomas Drea (132)
3rd: Jarairya Jean (215)
Thomas Drea was the runner-up at 132, and Jarairya Jean placed 3rd at 215, giving the Scarlet Fliers multiple District Medalists for the 2nd consecutive season.
2/10: NJUWL ELITE 8
Neptune 45 - Camden 18
Neptune 45 - Keyport 24
1/31: B-NORTH
Colts Neck 71 - Neptune 3 (BOX SCORE)
Colts Neck: B-North Champions; 3rd Division Championship
Neptune: Drea (14-5)
1/24: B-NORTH
Long Branch 57 - Neptune 18 (BOX SCORE)
Last Season: Long Branch won (57-6)
1/20: OCEAN TOWNSHIP QUAD
#10 Ocean Twp 72 - Neptune 9 (BOX SCORE)
TR South 51 - Neptune 28 (BOX SCORE)
Barnegat 63 - Neptune 15 (BOX SCORE)
1/16: SHORE REGIONAL TRI
Pinelands 60 - Neptune 18 (BOX SCORE)
Shore 54 - Neptune 27 (BOX SCORE)
1/13: MATAWAN QUAD
Matawan 63 - Neptune 12 (BOX SCORE)
Monmouth 53 - Neptune 17 (BOX SCORE)
1/10: B-NORTH
Manasquan 69 - Neptune 3 (BOX SCORE)
Manasquan: Kerstetter, Havard, Hunt, O'Connor, Tracey, Maddalone, & Lee win by pin
Neptune: Jean (9-2)
1/6: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
Neptune - 39th Place
1/3: B-NORTH
Red Bank 48 - Neptune 28 (BOX SCORE)
Red Bank: - Lopez-Castro, Sessa, Sena, Galligan, McManus, Palumbo, & Farry win by pin
Neptune: - Valle-Leon, Mengibar, Santome, & Jean win by pin
12/28: RUMBLE IN THE PINES at Lakewood
Neptune - 9th Place
1st: Thomas Drea (138)
3rd: Cesar Santome (150) / Jariya Jean (215)
4th: Nahjim Wallace (165)
5th: Dazior Bethea (138)
12/19: NON-DIVISION
Lakewood 42 - Neptune 36 (BOX SCORE)
Lakewood: Pins - Salazar, Castillo, Silva, Vargas, & Vidal
Neptune: Pins - Valle-Leon, Martinez, Drea, D Bethea, & Wallace
12/16: CENTRAL REGIONAL QUAD
Manchester 45 - Neptune 33 (BOX SCORE)
Central 54 - Neptune 24 (BOX SCORE)
Trenton Central 45 - Neptune 38 (BOX SCORE)
12/14: NON-DIVISION
Keansburg 69 - Neptune 9 (BOX SCORE)
Keansburg: 4th straight win over Fliers; DeAngelo, Pisano, Hare, Blozen, Burke, Terracciano, Retta, Johnson, & Graf with pins
Neptune: Santome (pin) & Wallace (dec) win for Fliers
2024 Neptune Wrestling
Head Coach: Tim Jobes (22nd Season)
B-North / CJG3 / District 22 / Region 6
Where They Open: 12/14 at Keansburg
The Scarlet Fliers will have a lot of new faces in the lineup, but do have several starters returning in which will help in breaking the newcomers into the lineup around.
Juniors Thomas Drea and Cesar Santome are returning starters in the middle of the lineup where the team has their largest amount of varsity experience returning. Drea (17 wins) and Santome (16 wins) were 2nd and 3rd on the team in victories last season, trailing only District Champion Quincy Esannason's 29. Drea is also a returning District medal winner, having finished 3rd in District 23 at 132.
Junior Victor Pena is entering his 3rd year in the starting lineup and, along with sophomores Connor Flynn and Jarairya Jean, gives head coach Tim Jobes some experience to potentially insert several newcomers into the upper part of the lineup.
In the lowerweights, junior Efrain Torres and Emily Lazo Cruz (8 matches in 2022), sophomore Katrina Torrres, and senior Abigail Valle Leon all have varsity experience, in what will overall be a very young group looking to get their first bit of varsity action.
Possible Lineup
Wgt | Wrestler | 2023 |
106 | (Jr) Efrain Torres | 8-9 |
106 | (Jr) Emily Lazo-Cruz | |
113 | (Sr) Abigail Valle Leon | 2-0 |
113 | (So) Katrina Torres | 6-2 |
113 | (Fr) Nathan Ramos | |
113 | (Fr) Madialynn Bethe | |
120 | (Fr) Hiram Martinez | |
120 | (So) Eduardo Garcia Medal | |
126 | (So) Dylan Ramos | |
126 | (Fr) Maximos Stamatiou | |
132 | (Jr) Sam Olea Mendoza | |
138 | (Jr) Thomas Drea | 17-9 (D-3rd / R-PQ) |
138 | (Jr) Dazior Bethea | 4-4 |
144 | (Jr) Alexis Oliveras | |
144 | (Sr) Jhanfres Mengibar | |
150 | (Jr) Cesar Santome | 16-7 |
150 | (So) Jahkiy Simon | 5-8 |
150 | (So) Alex Hernandez | 2-5 |
157 | (Jr) Ivan Sanchez | |
157 | (Jr) Sam Olea Mendoza | |
165 | (So) Najim Wallace | |
165 | (Jr) Makhi Antoine | |
175 | (Jr) Victor Pena | 7-16 |
175 | (So) Kevin Ordaz | |
190 | (Sr) Steven Arrietta | |
190 | (So) Elijah Morgan | |
190 | (So) Connor Flynn | 3-6 |
215 | (So) Jarairya Jean | 8-14 |
Hwt | (Jr) Quiana Johnson | |
Hwt | (Jr) Oscar Recinos Uriostegui |
Neptune High School
55 Neptune Blvd.
Neptune, NJ 07753
732-776-2200
~ SCHOOL WEBSITE ~
Program Est.
1963
Mascot
Scarlet Fliers
Colors
Red & Black
Head Coach
Tim Jobes
(22nd Season in 2024)
Assistant
Ariceli Cruz
Section
CJ Group 3
Division
B-North
District
22
Region
6
6 - District Team Titles
Last: D23 in 1986
7 - Division Titles
Last: B-North in 2013 (Tri)
2 - State Champions
Last: Keith Alston
12 - State Medalists
Last: Nasiyr Brown &
Dae'Sean Brown in 2013
14 - Region Champions
Last: Dae'Sean Brown &
John Seidle in 2013
73 - District Champions
Last: Quincy Esannason - 2023
Career Wins Leader - 106
Karl Waldron
(2010-2013)
Season Wins Record - 37
Dae'Sean Brown
(2012)
100 Career Win Club
Karl Waldron - 106
Dae'Sean Brown - 104
Dan Staples - 101