Menu

Shore Conference Wrestling


Overall Record:  5-17  /  Shore Conference:  4-13  /  B-South:  2-5

 

REGION 7 TOURNAMENT
Manchester (0 Medal Winners)
5th: Dante Mortellite (190)
WB1: Austin Mitrosky (132)
PQ: Maxwell Anderson (126)

The season ended for the Hawks at this year's Regions. Junior Dante Mortellite was the highest finisher for Manchester, placing 5th at 190. It was Mortellite's 2nd 5th-place finish at the Regions, and the 4th in the last two seasons for the Hawks.

 

DISTRICT 25 TOURNAMENT
Manchester  (8th Place  /  3 Medal Winners)
2nd: Austin Mitrosky (132)  /  Dante Mortellite (190)
3rd: Maxwell Anderson (126) 

Austin Mitrosky & Dante Mortellite each advanced to the finals, giving the Hawks multiple finalists at the Districts for the first time since 2020 when they had four. The Hawks also had a 3rd-place finish from Maxwell Anderson, and had multiple medalists for the 5th consecutive season.

 

2/8: B-SOUTH
TR North  42  -  Manchester  27  (BOX SCORE)

2/3: MANCHESTER TRI
Manasquan  58  -  Manchester  14  (BOX SCORE)
Red Bank  39  -  Manchester  24  (BOX SCORE)


1/31: B-SOUTH
Manchester  37  -  Lakewood  30  (BOX SCORE)


1/27: PINELANDS QUAD
Lacey  48  -  Manchester  27  (BOX SCORE)
Manchester  37  -  Pinelands  36  (BOX SCORE)

Manchester: Anderson tech fall in final bout wins it
Marlboro  40  -  Manchester  36  (BOX SCORE)


1/24: NON-DIVISION
#9 Holmdel  59  -  Manchester  9  (BOX SCORE)
Holmdel: 190 - #2 Reyes md. #5 Mortellite; Cleary, AJ Todisco, Martinez, Elmesei, Placca, & N Paulino win by pin
Manchester: Mitrosky (16-4); Anderson (12-7)


1/20: WEST WINDSOR PLAINSBORO NORTH QUAD
Lawrence  55  -  Manchester  18  (BOX SCORE)
West Windsor Plainsboro North  45  -  Manchester  28  (BOX SCORE)

Manchester  52  -  BCIT  18  (BOX SCORE)
 

1/17: B-SOUTH
Barnegat  55  -  Manchester  15  (BOX SCORE)
Barnegat: DeMeo (12-5); Concepcion (12-5); Mahadeo (12-5); O'Halloran (12-2); Giblock (10-6)
Manchester: Mitrosky (15-4); Mortellite (9-2); Amoyan (11-5)


1/13: MATAWAN QUAD
Matawan  44  -  Manchester  29  (BOX SCORE)
Manchester  42  -  Monmouth  25  (BOX SCORE)


1/10: B-SOUTH
Donovan Catholic  52  -  Manchester  24  (BOX SCORE)
Donovan: Colon, Foendoe, Mulligan, Bova, Russo, & Gutierrez win by fall
Manchester: Espinal & Anderson win by pin

1/8: NON-DIVISION
Pt Beach  41  -  Manchester  32  (BOX SCORE)
Beach: Schulter with the walk-off pin
Manchester: Mitrosky, Buccine, & Mortellite win by fall

 

1/6: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
Manchester - 24th Place
2 Medal Winners
5th: Austin Mitrosky (132) / Dante Mortellite (190)

Austin Mitrosky (132) and Dante Mortellite (190) each placed 5th, giving the Hawks multiple medal winners at the SCT for the first time in program history. 
 

1/3: NON-CONFERENCE
Cinnaminson  49  -  Manchester  19  (BOX SCORE)
Manchester: Mortellite pins; Anderson majors
 

12/28: RUMBLE IN THE PINES at Lakewood
Manchester - 7th Place
1st: Austin Mitrosky (132)
4th: Domnick Minneci (138) / Nicholas Hubiak (144)
5th: Manuel Amoyan (106) / Maxwell Anderson (126)

 

12/20: B-SOUTH
Pt Boro  63  -  Manchester  7  (BOX SCORE)
Pt Boro: Panthers 11th win in a row over Hawks; Matta, J DeAngelo, Burgio, Renna, Clark, Pratt, Clayton, & Hynes pin for Panthers
Manchester: Mitrosky majors; Espinal wins by decision

 

12/16: CENTRAL REGIONAL QUAD
Manchester  38  -  Central  36  (BOX SCORE)
Manchester  45  -  Neptune  33  (BOX SCORE)
Trenton Central  42  -  Manchester  39  (BOX SCORE)

 

12/14: B-SOUTH
Jackson Liberty  75  -  Manchester  6  (BOX SCORE)
Jackson Liberty: Pins: Urso, McCann, Pazinko, P LaBianca, M LaBianca, Nazurdinov, Ayyash, Garyaev, Agban, Benecke, & Huchko
Manchester: Mitrosky wins by pin

 

 

 

 


Manchester Twp High School
101 South Colonial Drive
Manchester, NJ 08759
732-657-2121

~ SCHOOL WEBSITE ~

Mascot
Hawks

Colors
Royal Blue & Gold

Head Coach
Nick Vinciguerra
(2nd Season in 2024)

Assistants
Joe Schmidt

Section
CJ Group 2

Division
B-South

District
25

Region
7

 

1 - District Team Title
Last: D24 in 2010

6 - Divisional Titles
Last: B-South in 2010

3 - State Champions
Last: Jimmy Lawson in 2010

12 - State Medalists
Last: Jesse Meaney in 2012

12 - Region Champions
Last: Jimmy Lawson in 2012

38 - District Champions
Last: Matt Bryant in 2022

3 - SCT Medalist
Last: Mitrosky & Mortellite - 2024

Career Wins Leader - 141
Jimmy Lawson
(2007-2010)

Season Wins Leader - 39
Jimmy Lawson
(2008 & 2010)

 


 

100 Win Club
Jimmy Lawson - 141
Kevin Malast - 119
Joe Schmidt - 101